top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraHodowla Ynys Afallon

Jak dbać o aktywność i potrzeby swojego psa

Zaktualizowano: 3 lut 2023Na przestrzeni lat wiele teorii na temat potrzeb psów powstało i tyle samo runęło z wielkim hukiem. Ze wszech stron zalewają nas informacje i propozycje, które rzekomo  „niezbędne” są, aby nasz pies szczęśliwym był. Czy napewno wszystko jest potrzebą psa? Czy bardziej naszą wizją i zachcianką?

Może po kolei…

Słysząc słowo  "aktywność", najczęściej w pierwszym momencie stają nam przed oczami psiaki biorące udział w zawodach frizbie, agility, innych sportach lub polowaniach. Nie o to jednak chodzi, choć faktycznie fruwające psiaki robią wrażenie. Mówiąc o tej konkretnej rasie mamy do czynienia z psami o dużym spektrum zachowań. Pomimo różnic osobniczych   związanych z temperamentem, wrażlwością oraz nastawieniem do otoczenia, potrzeby wynikające z ich natury pozostają niezmienione. Instynkt łowiecki, który objawia się wrażliwością na zapachy, dźwięki i wszelkie inne bodźce powodują często reaktywność, z którą sam psiak zwykle nie bardzo sobie radzi. Maluch przywieziony do swojego nowego domu bardziej przypomina chomika biegającego w kołowrotku, aniżeli stabilnego i rodzinnego pieska, o którym czytamy w wielu internetowych publikacjach. Pomijając nienagannie przygotowaną wyprawkę, plan szczepień, plan żywieniowy, zapomnieć nie możemy, że przed naszym psem stoi trudne zadanie i najprawdopodobniej najbardziej pracowity i niezrozumiały etap w jego życiu. Jeśli  od pierwszych chwil podejdziemy do tematu świadomie, stworzymy przestrzeń, w której pies w ludzkim świecie nadal będzie mógł być „sobą”, jest szansa na zbudowanie wyjątkowych relacji z naszym psim przyjacielem. Swobodna aktywność na łonie natury, wspólne wycieczki , miasto, wieś, raz łąka raz las, wizyty tam i tu … Systematycznie i bezpiecznie. Patrząc oczami psa dostrzeżecie w otoczeniu to, czego wcześniej nie widzieliście, a czas spędzony wspólnie ma być relaksem, złapaniem oddechu w codziennym pędzie.

Dom

Walijczyki traktują swój dom jako miejsce odpoczynku - wyciszenia. Jest to tak samo istotne, jak jego aktywność . Dajmy czasami naszemu czworonożnemu przyjacielowi zwyczajnie spokój. Niech pobędzie sam ze sobą. Na początku ułatwieniem będą stałe pory dnia. To czas bez inicjowania zabaw, stymulowania, zwracania uwagi i zaczepiania. Niech nauczy się czerpać przyjemność z relaksu i przebywania tylko w swoim towarzystwie. Wzmocni przez to poczucie bezpieczeństwa, bez zbędnych emocji, niepotrzebnego stresu, włączonego trybu czuwania i napięcia.

Czas na czułości !!!

Dużo i często 😊... tego nie będę komentować 😉

Komunikacja

To czytelne sygnały wysyłanych przez nas!

Jeśli nie będziemy usystematyzowani w tej kwestii lub sami nie będziemy panować nad swoimi emocjami, to droga do porozumienia będzie długa i kręta. Zaburzenia w komunikacji dezorientują naszego psa. Dlatego zanim ocenimy psa, jego niepożądane  w naszej ocenie zachowanie, zróbmy najpierw rachunek sumienia. Komunikacja dotyczy rownież relacji z osobnikami psiego świata. One przecież najlepiej się rozumieją, o ile wysyłają wzajemnie prawidłowe sygnały. Zadbajmy więc o odpowiednich towarzyszy wspólnie spędzanego czasu.

Czy psy potrzebują zabawek?

Napewno nie tyle, ile nam się wydaje. Zależy rownież jak są przez psa wykorzystywane. Z pewnością powinny być to rzeczy bezpieczne  zarówno dla zdrowia, jak i dla psychiki psa. To kwestia indywidualna i odrębny temat.

Dobrze, jeśli jako istoty mające władzę nad światem zachowamy pokorę i szacunek do świata zwierząt. Wyjdzie nam to tylko na dobre. O potrzebach należy mówić rownież w kontekście indywidualnych upodobań psa. Dlatego musimy być uważnymi obserwatorami, bowiem nawet psa można zagłaskać 😉


201 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comentários


Post: Blog2_Post
bottom of page